Kultura i tradycja dawnych Majów będzie tematem wystawy zatytułowanej „Barwy przeszłości i teraźniejszości, Kolonialne malowidła ścienne z Chajul w Gwatemali”, która zostanie otwarta w Muzeum im. Jacka Malczewskiego 14 czerwca
Przyczynkiem do utworzenia ekspozycji stał się projekt badawczy Chajul (Czahul), polegający na konserwacji i dokumentacji malowideł z okresu kolonialnego (XVII-XVIII w.), znalezionym w kilku domach obecnie żyjących Majów. Profesor Jarosław Źrałka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, szefujący badaczom, mówi co przedstawiają malowidła:
Tam widzimy ludzi, którzy z jednej strony część osób ma stroje europejskie natomiast część osób ukazanych na tych malowidłach i to są przede wszystkim tancerze oni mają strój taki mieszany bo moglibyśmy powiedzieć europejsko Mariański czy też kolumbijski
Wystawie towarzyszyć będzie szereg dodatkowych wydarzeń, które odbędą się dzień po jej otwarciu. Mówi Paweł Cyganiewicz, pracownik działu archeologicznego w Muzeum:
Organizujemy serię wykładów. Między innymi pan profesor Jarosław Źrałka będzie opowiadał o genezie odkrycia. Ale także będziemy mieli wykład na temat nowoczesnych metod konserwacji, połączony z pokazami skanowania 3D. Te wykłady poprowadzi doktor Katarzyna Radnicka oraz magister Bolesław Zych. Oprócz tego będzie pokaz parzenia kakao. Wielu z Państwa się zdziwi jak smakuje prawdziwe kakao. Oraz Będziemy kontynuować oprowadzanie po wystawie.
Otwarcie wystawy nastąpi o 17:00 i będzie inauguracją obchodów Europejskich Dni Archeologii, które potrwają do 16 czerwca.