Zmalała liczba tak zwanych wodnych 'Czarnych punktów’ na Mazowszu. W samym regionie radomskim zlikwidowane zostały dwa spośród dziewięciu dotychczas istniejących
Od lat Samorząd Województwa Mazowieckiego, wraz z Policją i WOPRem prowadzą działania profilaktyczne związane z bezpieczeństwem na kąpieliskach. O podejmowanych przez Policję działaniach mówi mł. insp. Agnieszka Guzanaczelnik Wydziału Prewencji KWP z siedzibą w Radomiu:
Prowadzimy działania kontrolne, prewencyjne, ale również edukacyjne czy informacyjne dla społeczeństwa i dla dzieci. Zaczęliśmy już przed wakacjami, spotykając się z dziećmi i młodzieżą szkolną, aby edukować, mówić o bezpieczeństwie, szczególnie jeżeli chodzi o wypoczynek nad wodą.
Szymon Warmiak z radomskiego WOPRu, zwrócił uwagę na skuteczność, prowadzonych przez służby, działań profilaktycznych:
Widzimy widoczną poprawę bezpieczeństwa wśród osób dorosłych i młodzieży. Każde dziecko, które było z nami czy było z innymi podmiotami na profilaktyce w szkołach, miało przeprowadzone pogadanki, pierwsze woła do rodziców „Tato, chcę założyć kapok”. Druga sprawa to nauka pływania, która jest prowadzona cały rok. Cieszy nas też fakt, że tak naprawdę można powiedzieć, w końcu została zmniejszona ilość czarnych punktów na terenie subregionu radomskiego. W tym momencie o dwa. Myślę, że w przyszłości będziemy walczyć o to, żeby jeszcze zlikwidować więcej tych punktów.
Dodajmy, że większość 'Czarnych punktów’ na terenie subregionu radomskiego znajduje się na Wiśle. Dwa z nich w powiecie lipskim, w Kolonii Raj i Kłudzie, cztery w powiecie kozienickim, w Kępeczkach, Kuźmach, Wilczkowicach Górnych i Kłodzie. Ostatni to wyrobisko pokopalniane po cementowni w Wierzbicy. Zlikwidowano niebezpieczeństwa na kąpieliskach w Zajezierzu i wyrobisku pokopalnianym w Szydłowcu