Początek roku szkolnego to dzień w którym Fundacja Media Forum ruszyła z akcją 'FotoStop/Fotki Dzieci nie muszą być w sieci”. Radio Radom przyłączyło się do kampanii, której zadaniem jest promowanie bezpieczeństwa dzieci w internecie
Ponad 40 % rodziców dokumentuje w sieci dorastanie swoich pociech. Nadmiernie i nieostrożne umieszczanie takich fotografii może stanowić źródło zagrożeń. Powiedział na antenie Radia Radom Włodzimierz Wolski dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radomiu:
Przeglądając portale społecznościowe, można zobaczyć całą historię dziecka: jak idzie do szkoły, jak się bawi z kolegami, jakiego ma pieska, nawet widać zdjęcia ze świadectwem szkolnym, gdzie można odczytać nazwisko. Publikujący takie zdjęcia nie zdają sobie sprawy, że w ten sposób narażają dzieci na ogromne niebezpieczeństwo. Osoby, które są po drugiej stronie, często z poważnymi zaburzeniami seksualnymi, w tym różnego rodzaju pedofile – dla nich jest to materiał, który jest istotą rzeczy, tam zapoznają te dzieci.
Takie, nieumyślne działania mogą również prowadzić do cyberprzemocy i ataków online na dzieci. Te zdjęcia mogą stać się przedmiotem szykanowania i wyśmiewania ze strony innych użytkowników, nawet po latach. Bo przecież to, co publikujemy zawsze zostawia ślad cyfrowy, przypomniał Gość Radia Radom.
Jak chronić najmłodszych przed niebezpieczeństwami? Włodzimierz Wolski odpowiedział:
Należy to zrobić z zachowaniem warunków bezpieczeństwa. Kierujmy te fotografie do naszych bliskich i znajomych. Zdjęcie nie może dać możliwości personalizacji tej osoby, czyli imienia dziecka, miejsca zamieszkania, szkoły, do której chodzi. Starajmy się przedstawiać dziecko również w takiej formie, żeby nie było rozpoznawalne. Na przykład z boku. W takiej formie, żeby nie nie można widzieć dokładnie twarzy.
Dyrektor Ośrodka Zarządzania Kryzysowego, przypomniał, że to my, dorośli dajemy przykład naszym pociechom. Jeśli ograniczymy własne działania w internecie powinno to mieć wpływ także na ich aktywność.