Trwają V Radomskie Spotkania Prawników, współorganizowane przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Radomskiego, Stowarzyszenie Sędziów Polskich 'Iustitia” oddział w Radomiu, Okręgową Izbę Radców Prawnych w Kielcach oraz Okręgową Radę Adwokacką w Radomiu.
To kolejna już edycja wydarzenia cieszącego się ogromną popularnością w środowiskach prawniczych, a poświęcona została modelom normatywnym dostępu do zawodów prawniczych.
Mówi Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, dr hab. Mariusz Wieczorek:
Temat tegorocznej konferencji to dostęp do zawodów prawniczych. Podporządkowany został w założeniu, że zawody te wykonują również niezwykle istotne role społeczne. Dostęp do zawodów prawniczych, często postrzegany w takim powszechnym odczuciu jako dosyć zamknięty, dosyć powiedzmy to ekskluzywny, ale one powinny takie być. W tym znaczeniu, że te zawody powinny wykonywać w moim przekonaniu, mającym oparcie o przepisach prawa, osoby które spełniają najwyższe standardy etyczne. Dostęp do zawodu prawnika to przede wszystkim pełnienie bardzo istotnej roli społecznej, roli konstytucyjnej.
Wydarzenie rozpoczął wykład prof. Ewy Łętowskiej zatytułowany Aksjologia zawodów prawniczych w świetle Konstytucji RP. Udział w konferencji wzięli również referenci m.in. z Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej oraz Uniwersytetu Radomskiego im. Kazimierza Pułaskiego