Zespół Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych im. Św. Brata Alberta w Radomiu zrealizował projekt Erasmus+ „Outdoor Education” – „Edukacja terenowa”, umożliwiający uczniom rozwijanie kompetencji poprzez bezpośredni kontakt z naturą
Dzięki projektowi Erasmus+ „Outdoor Education” – „Edukacja terenowa”, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Radomiu mają możliwość połączenia nowoczesnych metod nauczania z bezpośrednim kontaktem z naturą. Projekt ten sprzyja wszechstronnemu rozwojowi uczniów poprzez poszerzanie wiedzy oraz rozwijanie praktycznych umiejętności w realnych sytuacjach. Nauczyciele uczestniczący w projekcie również zdobywają nowe kompetencje pedagogiczne oraz inspiracje do dalszej pracy.
Koordynatorki projektu, Marzena Kutkowska i Marta Kalwarczyk, zapewniły sprawną organizację oraz przebieg działań, które pozwoliły 12 uczniom uczestniczyć w 9-dniowym wyjeździe do Katerini w Grecji. Tam, uczestnicy realizowali założenia projektu poprzez naukę przez doświadczenie, dokumentując swoje postępy na blogu i dzieląc się zdobytymi umiejętnościami. Nauczyciele również poszerzali swoje kompetencje podczas szkoleń we Włoszech i w Hiszpanii oraz ucząc się na bazie obserwacji pracy w szkole specjalnej w Bukareszcie.
Celem projektu jest rozwój kluczowych kompetencji oraz poszerzenie umiejętności językowych, cyfrowych i kulturowych uczniów i nauczycieli. Projekt, finansowany ze środków Unii Europejskiej, ma zakończyć się 31 grudnia 2024 roku, przynosząc ze sobą nowoczesne metody nauczania do Zespołu Szkół Specjalnych w Radomiu.
Edukacja terenowa, poprzez swój interaktywny charakter, aktywizuje uczniów i motywuje ich do nauki, dowodząc, że współpraca między uczniami o specjalnych potrzebach może być niezwykle owocna i inspirująca.
Zdjęcia dzięki uprzejmości ZSSiPO w Radomiu: