Dwanaście gmin z subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego bierze udział w projekcie „Mazowsze bez smogu” w ramach którego tworzona jest sieć doradców, którzy poradzą i pomogą przy wymianie źródeł ciepła.
O tym jak ważne są takie osoby, mówi wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski:
Taki ekodoradca w praktyczny sposób jest w stanie ocenić, podpowiedzieć, pomóc wypełnić wniosek, gdzie pozyskać pieniądze na wymianę choćby starego kopciucha albo ewentualnie dokończenia termomodernizacji czy czy instalacji paneli fotowoltaicznych. To bardzo ważne i jeszcze ważne jest w aspekcie jednym, że często mieszkańcy, w szczególności ci starsi, to już jest taki precedens, korzystają z usług firm jakichś zewnętrznych, które nie do końca mają czysty interes z tym, aby rzeczywiście to urządzenie było dobrany w sposób właściwy.
Wśród biorących udział w przedsięwzięciu jest miasto Szydłowiec, gdzie w ich urzędzie miejskim pracuje ekodoradczyni.
My nawet poprzez pracę ekodoradcy, poprzez interwencje, bo też takie są zgłoszenia, ale i spotkania z mieszkańcami, które są organizowane, próbujemy edukować i podpowiadać właśnie, gdzie sięgać po środki, to żeby wymienić takie urządzenia grzewcze. My też jako samorząd nie jesteśmy w stanie też ze swoich środków wygospodarować jakiś znaczących finansów, żeby po prostu wymieniać mieszkańcom te urządzenia. Dlatego właśnie wchodzimy w każdy tego typu projekt i na pewno będziemy po prostu w tym w tym zakresie pracowali dalej, tak jak do tej pory.
– mówi Artur Ludew, burmistrz Szydłowca. W sumie z całego regionu województwa bierze udział 98 gmin partnerskich. Wśród nich są m.in. Radom, Skaryszew, Głowaczów i Wieniawa.