W czwatek (27 lutego) Prezydent Radomia wypowiedział w całości Międzyzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla pracowników, którzy nie są nauczycielami
Dokument ten powstał ćwierć wieku temu, mówi wiceprezydent Katarzyna Kalinowska, odpowiadająca w Radomiu za sprawy oświaty i dodaje:
Obowiązujący do tej pory układ zawiera zapisy, które z biegiem czasu utraciły swoją aktualność i po prostu nie odpowiadają obecnym realiom gospodarczym. W związku z tym zachodzi konieczność dostosowania zapisów układu, zapisów regulujących zatrudnianie pracowników obsługi i administracji do obecnych standardów i do tego będziemy dążyć.
Pani Wiceprezydent zapewnia, że pracownicy obsługi i administracji nie stracą finansowo na wypowiedzeniu układu, co więcej:
Druga bardzo istotna informacja to taka, że nie planujemy żadnych zmian w zatrudnieniu w zakresie pracowników obsługi i administracji w naszych placówkach oświatowych. Czyli ten poziom zatrudnienia, który jest dzisiaj, będzie obowiązywał w przyszłości, gdy układ przestanie obowiązywać, gdy okres wypowiedzenia tego układu się skończy.
Wiceprezydent Kalinowska zapewnia również, że będą prowadzone rozmowy ze związkami zawodowymi na temat nowych rozwiązań w tej kwestii. Celem takiego działania jest stworzenie prostego, stabilnego systemu, który będzie odpowiadał realiom współczesnego rynku pracy. Planowane zmiany mają również, zdaniem Katarzyny Kalinowskiej ułatwić planowanie budżetu oświaty tak, aby uwazględnione były skutki finansowe wprowadzania nowych rządowych rozporządzeń.