Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona obchodzony 11 kwietnia, to okazja, by przypomnieć, czym jest ta choroba i z jakimi trudnościami mierzą się osoby na nią cierpiące
Gościem Radia Radom był dr Andrzej Borysowicz, neurolog, Kierownik Oddziału Neurologicznego z Oddziałem Udarowym w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym.
Choroba Parkinsona to jedna z najczęstszych chorób neurozwyrodnieniowych. Jak podkreśla dr Andrzej Borysowicz, problem dotyczy coraz większej liczby osób, również tych w młodszym wieku:
Wśród objawów Choroby Parkinsona najczęściej kojarzone są drżenia, ale – jak zaznacza neurolog – nie zawsze to właśnie one są pierwszymi sygnałami, z jakimi zgłaszają się pacjenci:
W leczeniu Choroby Parkinsona ogromną rolę odgrywa farmakoterapia, ale – jak mówi dr Borysowicz – możliwości są dziś znacznie szersze, również operacyjne:
Choć choroba ma charakter przewlekły i postępujący, odpowiednia diagnoza i leczenie pozwalają na długo zachować komfort życia. W Światowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona warto pamiętać o znaczeniu świadomości społecznej i wsparcia dla chorych oraz ich rodzin.
Autor: Sebastian Chmielewski
Foto. depositphotos.com