W sobotę, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na wyjątkową edycję Nocy Muzeów. Od godziny 14:30 do 21:30 na odwiedzających czekają warsztaty edukacyjne, zwiedzanie wystaw, a także prezentacja twórczości pracowników instytucji w cyklu „prace po godzinach”.
Kulminacyjnym punktem będzie oprowadzanie o zmroku. Zanurzymy się w ogrodzie doświadczeń, jakie daje połączenie natury i sztuki
– zapowiada Urszula Kaszewska z Instytucji.
Centrum zachęca do odwiedzin całymi rodzinami – program przygotowany jest z myślą o różnych grupach wiekowych.
„Dla zainteresowanych osób przygotowaliśmy warsztaty edukacyjne, zwiedzanie wystaw w naszych galeriach, a także prezentację prac po godzinach pracowników naszej instytucji”
Szczegółowy harmonogram wydarzeń znajdziecie poniżej:
WARSZTATY PLASTYCZNE I GRY:
Warsztaty inspirowane twórczością Martyny Pająk
(możliwość dołączenia w dowolnym momencie)
godz. 14.30–18.00, 18.30–21.30
miejsce: namiot
Inspiracją do warsztatów jest wystawa Martyny Pająk w Galerii Kaplica. Artystka kształtuje swoje formy własnymi dłońmi, pozostawiając na nich osobisty ślad. Uczestnicy będą zachęcani do podążania tą ścieżką twórczości. Dzięki masie samoutwardzalnej oraz wykorzystując organiczne formy pozyskane z natury: kwiaty, liście, nasiona, muszla, kamienie, pióra…, stworzą indywidualne prace.
Warsztaty filcowania na sucho
(możliwość dołączenia w dowolnym momencie)
godz. 14.30–17.30, 18.00–21.30
miejsce: namiot
Filcowanie na sucho staje się coraz bardziej popularne. Przy użyciu specjalnych igieł oraz kolorowej wełny czesankowej można wyczarować unikalne, niewielkie formy plastyczne.
Warsztaty „Nie oceniajmy książki po okładce, a po zakładce!”
(możliwość dołączenia w dowolnym momencie)
godz. 14.30–17.30, 18.00–21.30
miejsce: namiot
Zapraszamy do stworzenia ekologicznych, kolażowych zakładek, które umilą nam chwile spędzone przy czytaniu. W ruch pójdą papiery, suszone rośliny, nici i różne ekomateriały.
Na tronie w 1000-letniej koronie
(możliwość dołączenia w dowolnym momencie)
godz. 14.30–17.30, 18.00–21.30
miejsce: przed Pałacem Józefa Brandta
Zapraszamy zwiedzających do specjalnie zaaranżowanego miejsca nieopodal Pałacu Józefa Brandta, ministudia fotograficznego, gdzie będzie można poczuć się jak król lub królowa, zrobić selfie i, choć na zdjęciu, cofnąć się do przeszłości. Mile widziana kreatywność oraz łączenie nowoczesności z elementami królewskimi. Prosimy o oznaczanie swoich zdjęć hasztagiem: #centrumrzezbypolskiej #100leciekoronypolskiej
Selfie to nowoczesna forma portretu, która nie była stosowana 1000 lat temu, dlatego tuż obok studia fotograficznego znajdować się będzie stanowisko, na którym chętni spróbują własnych sił w wykonywaniu portretów technikami tradycyjnymi.
Gra terenowa „W OGRODZIE DOŚWIADCZEŃ”
(możliwość dołączenia w dowolnym momencie)
godz. 10.00–21.00
start: Dom Rzeźbiarza Cafe Art
Zwiedzanie parku pełnego dzieł sztuki może łączyć zabawę z edukacją. Dzięki specjalnie zaprojektowanej mapce z zadaniami, uczestnicy gry przyjrzą się orońskiej przestrzeni nieco uważniej. Podczas wędrówki „W ogrodzie doświadczeń” będą mieli okazję dostrzec detale, które często umykają uwadze podczas spaceru.
WYSTAWY I OPROWADZANIA
Oprowadzanie po bieżących wystawach
godz. 14.30, 17.00
start: Galeria Oranżeria
Zapraszamy na oprowadzanie po aktualnych wystawach: DRAMAT, SKANDAL, CUD Honoraty Martin i Olafa Brzeskiego w Galerii Oranżeria oraz LABIRYNT. GEOMETRIA BEZ ZNACZENIA Martyny Pająk w Galerii Kaplica.
Oprowadzanie „W OGRODZIE DOŚWIADCZEŃ”
godz. 15.00, 20.00, 21.00
start: Dom Rzeźbiarza Cafe Art
Kulminacją naszego programu będzie oprowadzanie o zmroku, aby zanurzyć się w ogrodzie doświadczeń, który zapewnia natura w połączeniu z rzeźbami kamiennymi, dźwiękowymi czy interaktywnymi… Atmosferze tajemniczości będą towarzyszyć pochodnie rozjaśniające mrok parku.
Prezentacja „PO GODZINACH”
godz. 10.00–21.00
miejsce: Dom Rzeźbiarza, taras
Czy zastanawiali się Państwo, czym po pracy zajmują się osoby zatrudnione w instytucjach kultury? Wielu z nich znajduje czas na rysowanie, malowanie, rzeźbienie, fotografię…
Na co dzień znają ich Państwo z pracowni edukacyjnej, stolarskiej, ceramicznej. Udostępniają prezentowane wystawy. Dokładają wszelkich starań, aby interpretacja dzieł nie tworzyła bariery w postaci zdania: „Nie znam się na sztuce”. Przybliżają kontekst znaczeniowy, ideologiczny, historyczny, aby otworzyć odbiorców na nowe postrzeganie i przemyślenia. Wrażliwość na proces twórczy artystów nie byłaby możliwa, gdyby zabrakło własnego doświadczenia w byciu twórcą, choćby po godzinach…
Biblioteczka wśród natury
Zapraszamy do relaksu wśród orońskiej przyrody. Nasza nowo powstała biblioteczka w pobliżu Pałacu Józefa Brandta obfituje w wydawnictwa z różnych lat. Zachęcamy do lektury, a zainteresowanych do zabrania ulubionych książek ze sobą.