Galą Finałową w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zakończyły się 18. Międzynarodowe Spotkania Filmowe Kameralne Lato i 4. edycja Freedom Film Festival.
Wydarzenie to przyciąga coraz więcej osób zainteresowanych filmem – w tym roku w programach edukacji filmowej wzięli udział uczestnicy z Malty, Węgier, Niemiec czy Francji. Festiwal z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością
To jest wielkie wydarzenie i to nie jest to tylko wydarzenie lokalne i nie jest tylko wydarzeniem na skalę Polski, ale też jest już międzynarodowe. Tego chcieliśmy. Kilka lat temu jasno postawiłem przed sobą i swoim zespołem cel, że Kameralne Lato musi być międzynarodowe i przede wszystkim musi otworzyć Radom na ludzi z całego świata i to się udało. Dziś pełna międzynarodowa obsada, wiele fajnych i ciekawych projektów filmowych. Dobra atmosfera, dobra zabawa, ale też gwiazdy w jury, bo Olaf Lubaszenko, Anna Mucha i inni aktorzy, których znamy z ze sceny, czy z ekranu, dają tylko nam nadzieję i powód do tego, żeby w dalszym ciągu ciężko pracować nad Kameralnym Latem, żeby było wydarzeniem, które będzie promowało Radom nie tylko w Polsce, ale także i w świecie.
– mówił prezydent Radomia Radosław Witkowski. Jak przyznał producent Kameralnego Lata Maciej Dominiak tegoroczna edycja zawierała ambitne plany plenerowe, które pokrzyżowała pogoda
Mieliśmy taki dosyć ambitny zamysł, żeby bardzo mocno ożywić ten filmowy tydzień w Radomiu – w szczególności właśnie projekcjami, spotkaniami, plenerowym studiem festiwalowym. No to udało się tylko częściowo, ale za to deszczowa pogoda bardzo sprzyjała frekwencji kinowej i to jest z kolei ta jasna strona zawirowań pogodowych, ponieważ rzeczywiście na wszystkich pokazach cieszyliśmy się bardzo wysoką frekwencją, również na pokazach towarzyszących i pokazach specjalnych. Więc generalnie oczywiście uważam imprezę za udaną. Nowe partnerstwa, nowi goście. Myślę, że bardzo ciekawie rozwija się ta część festiwalowo-konkursowa artystyczna i ona cieszy się coraz większą popularnością. A to jest jak wiemy sedno każdego festiwalu, tak więc cieszymy się bardzo z tej edycji. Do plenerów wracamy za rok i liczymy na to, że pogoda będzie nam sprzyjać.
Jak zaznaczała ambasadorka Kameralnego Lata Anna Mucha, w tym roku jury było zgodne co do swoich werdyktów
Mieliśmy wyjątkową zgodność, jeżeli chodzi o gust widzów i film. Film, który najbardziej podbił serca widzów, również podbił te serca u nas. To oczywiście nie oznacza, że ten film wyróżniał się jakoś szczególnie bardziej. Chodzi przede wszystkim o to, że inne filmy również były wartościowe, one też były poddawane naszym analizom i dyskusji, ale jednak no to był nokaut.
Jury w Ogólnopolskim Konkursie Filmów Młodzieżowych WYSOKIE LOTY w składzie: Małgorzata Imielska, Grzegorz Jach, Bodo Kox i Wojciech Solarz przyznali nagrodę główną „Skrzydła” dla filmu „Niedaleko pada jabłko” w reżyserii Łukasza Sosnowskiego i Szymona Szulakowskiego. Nagrodę Komendanta Głównego Policji za promowanie wartości społecznych otrzymał „Cień” w reżyserii Dominiki Dorszewskiej. Wyróżnienie honorowe otrzymała produkcja Matyldy Maciejewskiej „Odwiedził mnie dziś wieloryb„.
Decyzją publiczności podczas Konkursu Filmów Odrzutowych HYDE PARK nagrodę Grand Prix otrzymał film „Podbój Terytorium” w wykonaniu Grupy Filmowej Mirabelki
Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych w składzie Jan P. Matuszyński, Magdalena Kamińska i Mara Tamkovich przyznało Platynowego Łucznika filmowi „I died in Irpin” w reżyserii Anastasii Falileievej. Wyróżnienie honorowe otrzymał film „ILY, bye” Taylora Jamesa. Nagrodę Specjalną im. Krystiana Dulewicza za najlepsze zdjęcia otrzymał Mateusz Gzel za film „Syn szczęścia” w reżyserii Dominika Mireckiego.
Jury Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w składzie: Olaf Lubaszenko, Anna Mucha, Sebastian Stankiewicz i Andrzej Wolf przyznali Złotego Łucznika filmowi „Ave Eva” w reżyserii Agnieszki Nowosielskiej. Produkcja ta otrzymała także Nagrodę Publiczności.
„Ave Eva” opowiada historię dorosłej kobiety pragnącej bycia kochaną, pragnącej miłości, żyjącej samotnie z ojcem i jej jakieś ukryte głęboko skrywane potrzeby uaktywniają się, kiedy do ich domu wprowadza się nowa partnerka ojca. Był to długoletni proces – mimo że film był krótkometrażowy, to projekt przeszedł przez wiele faz i długo nad nim pracowaliśmy i dopinaliśmy
– mówi reżyserka nagrodzonego filmu Agnieszka Nowosielska.
Również jury w składzie: Olaf Lubaszenko, Anna Mucha, Sebastian Stankiewicz i Andrzej Wolf postanowiło przyznać nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego
- Najlepsza reżyseria – Jan Bujnowski za film „Taniec w narożniku„
- Najlepszy scenariusz – Agnieszka Nowosielska za film „Ave Eva„
- Najlepsze zdjęcia – Max Bugajak za film „Przybieżeli„
- Najlepszy montaż – Kosma Kowalczyk za film „Taniec w narożniku„
- Najlepsza aktorka – Zofia Zoń za film „Ave Eva„
- Najlepszy aktor – Jan Skiba za film „Syn szczęścia„
- Najlepszy film dokumentalny – Michał Edelman i Tomasz Pawlik za film „Świeżak„
- Najlepszy film animowany – Weronika Szyma za film „Drogi Leo Sokolosky„
Uwieńczeniem Gali Finałowej był koncert Pawła Domagały. W przyszłym roku dojdzie kolejna nagroda – za scenariusz filmu fabularnego inspirowanego wydarzeniami z 25 czerwca 1976, jako że w 2026 minie 50. rocznica protestów robotniczych.
Robimy kolejny krok, którym chcemy popularyzować historię Radomia. Chcemy popularyzować wydarzenia z czerwca 1976 roku i chcemy to zrobić w postaci filmu fabularnego. Konkurs bardzo ważny dla mnie, bo to jest mój projekt, żeby stworzyć film pełnometrażowy, film fabularny inspirowany wydarzeniami czerwca 1976 i dziś pierwszy krok, czyli konkurs na treatment tego filmu. Mam nadzieję, że w przyszłym roku mieszkańcom Radomia pokażemy dobry treatment, na bazie którego, może przy okazji 54. lub 55. rocznicy będziemy mogli pokazać dobry historyczny film o wydarzeniach Radomskiego Czerwca
– mówił włodarz miasta Radosław Witkowski.
Organizatorem wydarzeń było Stowarzyszenie FILMFORUM. Mecenat główny nad Kameralnym Latem objęli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Mazowieckiego i Gmina Miasta Radomia. Współorganizatorami wydarzeń byli Radomski Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia” (Kameralne Lato) i Dom Kultury Borki (Freedom Film Festival). Wydarzenie było współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Honorowy patronat objęli Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, Prezydent Radosław Witkowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego (który objął patronatem honorowym również Freedom Film Festival), Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych.
Głównym patronem medialnym 18. Międzynarodowych Spotkań Filmowych Kameralne Lato i 4. Freedom Film Festival było Radio Radom.