Radom znów zostanie filmową stolicą Polski. Już 7 lipca wystartuje Kameralne Lato! Festiwal od 2008 roku promuje wartościowe kino, edukuje młodzież i rozpoczynających karierę w branży filmowej.Ten tygodniowy festiwal na dobre wpisał się w siatkę wydarzeń organizawanych na terenie Radomia. Na przestrzeni lat niewielki festiwal zmienił się w wydarzenie o randze międzynarodowej.
Kameralne Lato Radom 2024: FREEDOM Film Festival
Trzecia edycja FREEDOM Film Festival ruszy 10 lipca. To dwa wyjątkowe wydarzenia, Ogólnopolski Konkurs Filmów Krótkometrażowych oraz jego międzynarodowa odsłona.
FREEDOM Film Festival 2024: Jury Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych
Łącznie w tegorocznej odsłonie wydarzenia zobaczymy 46 dzieł kinematografii zarówno z Polski jak i zza granicy. Lista zakwalifikowanych filmów do obu konkursów została zamknięta. Większość, bo aż 26 produkcji, do ogólnopolskiego konkursu filmów krótkometrażowych.
Dobór Jury może zaimponować miłośnikom kinematografii. W składzie znalazły się znane i szanowane w świecie kina osoby.
Przewodniczącym komisji został Paweł Maślona – reżyser i scenarzysta, który zaliczył spekularny sukces na 48. edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Został nagrodzony Złotymi Lwami oraz uhonorowany w ośmiu innych kategoriach. Paweł Maślona doskonale zna się także na kinie krótkometrażowym. Wyreżyserował „Tylko dla Obłąkanych i „Magma”, a do filmu Marcina Wrony „Demon” napisał scenariusz. Reżyser zaliczył jeden z największych debiutów polskiego kina. Tuż po premierze „Ataku Paniki”, na 53. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlovych Warach został nominowany do nagrody Paszportów „Polityki” oraz Orłów w kategorii Odkrycie Roku.
Obok przewodniczącego zasiądzie Anna Waśniewska-Gill. To członkini Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej, producentka oraz doktorantka PWSFTiT w Łodzi. Na jej koncie znajdują się znane produkcje tj. „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy w reżyserii Jana Holoubka, “Doppelgänger. Sobowtór” czy komedie tj. „Podatek od Miłości” w reżyserii Bartłomieja Ignaciuka.
Kolejnym jurorem Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych jest Łukasz Gutt – operator, członek Polskiej Akademii Filmowej oraz Polskiego Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Jego dorobek artystyczny został nagrodzony licznymi nagrodami m.in za debiut, film Leszka Dawida „Ki”. Ma na swoim koncie prestiżowe nagrody za „Panie Dulskie”, czy „Kamerdyner” Filipa Bajona. Łukasz Gutt to także laureat nagrody Orzeł w kategorii Odkrycie roku (2022).
Tradycyjnie, skład ogólnopolskiego konkursu zamyka Anna Mucha, ambasadorka Kameralnego Lata, dobrze znana z ról m.in w filmach Andrzeja Wajdy „Korczak” i „Panna Nikt” czy komedii „Chłopaki nie płaczą” w reżyserii Olafa Lubaszenko. Na jej koncie znajdziemy role także w zagranicznych produkcjach m.in „Lista Schindlera” Stevena Spielberga. Znana jest także z produkcji telewizyjnych, seriali czy filmów tj. „Och Karol”, „Wkręceni” czy „Pitbull”. Anna Mucha wyprodukowała i wyreżyserowała dokument „Wędrowcy – Wigilia 2010”.
FREEDOM Film Festival 2024: Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych
Skład jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych otwiera Olaf Lubaszenko. Dobrze znany aktor, reżyser teatralny i filmowy. To jemu zawdzięczamy tak kultowe produkcje jak „Chłopaki nie płaczą”, „Poranek Kojota” czy „E=mc2”. Dziś możemy go zobaczyć w produkcjach Netflixa tj. „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, „Ostatnia wieczerza” czy seriale „Rafi” i „Krew”. Jest także odtwórcą roli w serialu „Czarne Stokrotki”, który znalazł się na liście najlepszych tytułów Variety po festiwalu MIPCOM w Cannes.
Do Olafa Lubaszenko dołączy Izabela Kiszka-Hoflik, członkini Europejskiej Akademii Filmowej i Stwarzyszenia Kobiet Filmu. W trakcie swojej kariery miała okazję współtworzyć wiele filmowych festiwali. Bogate doświadczenie w świecie kinematografii doprowadziło ją na samodzielną ścieżkę. Dziś prowadzi własną firmę IKH Pictrues Promotion/Production zajmującą się sprzedażą i produkcją filmów.
Kolejną osobą, która zasiądzie w jury konkursu międzynarodowego jest Aneta Hickinbotham. Współwłaścicielka Aurum Film i producentka filmowa, która na swoim koncie posiada wiele, docenionych na całym świecie produkcji. m.in „Pianista” w reżyserii Romana Polańskiego, „Pan Tadeusz w reżyserii Andrzeja Wajdy” czy nominowanego do Oscara dzieła Jana Komasy „Boże Ciało”. Anna Hickinbotham pracowała także przy międzynarodowych produkcjach: „Troja” Wolfganga Petersena czy „Monachium” Stevena Spielberga.
Jury zamyka aktorka filmowa i teatralna Anna Próchniak. Artystka ma na swoim koncie występ w wielu zagranicznych produkcjach. Obecnie możemy ją oglądać w brytyjskim serialu „Tatuażysta z Auschwitz”. Aktorkę możemy podziwiać także w takich produkcjach jak: „Najlepszy”, „Behawiorysta”, „Vultures”, czy filmie „Oleg”, gdzie wcieliła się w główną rolę żeńską. Produkcja miała swoją premierę na Festiwalu w Cannes w 2019 roku.
Międzynarodowe jury przyzna Platynowego Łucznika za najlepszy film. W polskiej odsłonie konkursu twórcy powalczą o Złotego Łucznika. Jury wskaże także nominowanych do 20. edycji Nagród im. Julisza Machulskiego. Wyniki poznamy 13 lipca, podczas uroczystej ceremonii finałowej.
Organizatorem FREEDOM Film Festival jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Partnerem strategicznym wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Wydarzenie współfinansują Polski Instytut Sztuki Filmowej i Gmina Miasta Radom.
Partnerami wydarzenia są: Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu i Hufiec ZHP Radom-Miasto.
Radio Radom jest patronem medialnym wydarzenia.