Miasto wychodzi naprzeciw problemom z przemocą rówieśniczą w szkołach. W odpowiedzi na niepokojące statystyki, wdroży system monitorowania przemocowych zachowań wśród młodzieży.
Dane statystyczne i badania są zatrważające, bo 80% dzieci czuje się źle, gdy inni uczniowie są nękani przez rówieśników. Badania pokazują, że blisko 60% dzieci, uczniów w wieku od 11 do 17 lat było ofiarą przemocy rówieśniczej. Oczywiście ta przemoc przybiera różne formy, to jest nękanie, to jest mobbing, to jest obgadywanie, to jest popychanie, to jest izolowanie.
Mówiła wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
Narzędziem do monitorowania przemocowych zachowań będzie aplikacja mobilna „RESQL”, zainstalowana na smartfonach radomskich uczniów. To właśnie tam będą oni mogli anonimowo zgłaszać niepokojące zachowania, zaobserwowane wśród rówieśników. Informacja ta trafi następnie do pedagoga, psychologa, a na końcu do dyrektora.
Placówki, które zostały objęte pilotażowym systemem monitorowania zachowania, wśród uczniów to szkoły podstawowe numer: 2, 19, 21, 26, 27, a także szkoły średnie w tym: VI Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Elektronicznych i Zespół Szkół Hotelarskich.