Na scenie kameralnej Teatru Powszechnego w Radomiu odbył się finał radomskiej edycji kampanii Biała Wstążka. Nie bij - Kochaj spokojnie.
Kampania Białej Wstążki to największa na świecie międzynarodowa akcja społeczna, mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Akcja zorganizowana przez mężczyzn walczących z przemocą wobec kobiet jest prowadzona w ponad 60 krajach. Jest skierowana głównie do mężczyzn i chłopców, którzy przypinają białą wstążkę do ubrania
Akcja rozpoczęła się w 1991 roku w Kanadzie po tragicznych wydarzeniach z 6 grudnia 1989 r. w Montrealu, kiedy 25-letni Marc Lepine zastrzelił 14 studentek w budynku montrealskiej politechniki jako protest by kobiety kończyły studia techniczne i zabierały miejsca mężczyznom. Na masakrę zareagowała grupa mężczyzn, która zdecydowała, że będzie zachęcać mężczyzn do mówienia o przemocy wobec kobiet. W przeciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tysięcy mężczyzn w Kanadzie założyło białą wstążkę, podczas gdy wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet
Koniec kampanii „Białej Wstążki” przypada 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka i podkreśla, że przemoc wobec kobiet jest łamaniem podstawowych praw człowieka. Co roku w rocznicę tych wydarzeń uczestnicy Kampanii Białej Wstążki przypominają o wciąż zdarzających się przypadkach przemocy wobec kobiet i apelują o reagowanie na przemoc w otoczeniu. Statystyki pokazują, że problem ten istnieje i cały czas jest aktualny. Na 100 % założonych spraw w ramach Procedury Niebieskie Karty 90% dotyczy przemocy skierowanej wobec kobiet. Dlatego ważne by o niej mówić, zatrzymywać ją i jej zapobiegać.
Ta debata rozlała się na cały Świat i zwraca uwagę na problem, który wciąż istnieje. W Radomiu po raz kolejny zwracamy na niego uwagę. Spotykamy się tu dziś by podsumować, najważniejsze wydarzenia kampanii.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.