Województwo mazowieckie, jako pierwsze w Polsce, wprowadziło nowe procedury dla zespołów ratownictwa medycznego, mające na celu szybsze diagnozowanie i leczenie noworodków z podejrzeniem okołoporodowego niedotlenienia i hipotermii
Jak powiedział na antenie Radia Radom, wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek jest to ważna zmiana, gdyż leczenie powinno rozpocząć się w ciągu 4 godzin od narodzin:
Niestety w Radomiu szpitale nie są przygotowane do przyjmowania tych noworodków. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny przekazał redakcji Radia Radom informację, że nie posiada sprzętu do wdrożenia hipotermii leczniczej. Oddział Neonatologii posiada II stopień referencyjności, gdzie procedura hipotermii leczniczej noworodków jest procedurą, którą prowadzą ośrodki najwyższego, III stopnia referencyjności w Polsce. Taka informację przekazał nam także Radomski Szpital Specjalistyczny, że dzieci wymagające zastosowania hipotermii leczniczej transportowane są do Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie z którym współpracują.
Foto. depositphotos.com
Poniżej komunikaty przesłane przez MSS oraz RSS:
Informacja od rzecznika prasowego MSS, wystosowany przez dr n. med. Alicję Powoniak, Kierownik Oddziału Neonatologii:
W województwie mazowieckim wprowadzono innowacyjne w Polsce zalecenia dla zespołów ratownictwa medycznego, mające na celu szybsze diagnozowanie i leczenie noworodków z podejrzeniem okołoporodowego niedotlenienia i włączenia procedury terapeutycznej, jaką jest hipotermia lecznicza.
Dzięki tym nowym zasadom, zespoły ratownictwa medycznego będą mogły szybciej podejmować kluczowe decyzje w sytuacjach zagrożenia życia dzieci urodzonych poza szpitalem. Konsultanci wojewódzcy z dziedziny medycyny ratunkowej oraz neonatologii opracowali zalecenia, które mają na celu poprawę jakości opieki nad noworodkami.
W przypadku podejrzenia niedotlenienia mózgu, ratownicy medyczni będą mogli ocenić stan dziecka i podjąć decyzję o natychmiastowym transporcie do szpitala posiadającego możliwość wdrożenia hipotermii. A nie jak dotychczas do najbliższego szpitala.
Najlepsze efekty można osiągnąć, gdy terapia zostanie wdrożona w ciągu 4 max. do 6 godzin od narodzin. Hipotermia terapeutyczna, polegająca na kontrolowanym obniżeniu temperatury ciała, ma na celu zminimalizowanie skutków niedotlenienia. Rocznie w Mazowszu rodzi się około 50-60 noworodków z takim problemem. A poród poza szpitalem, bez zaplecza medycznego zwiększa ryzyko powikłań okołoporodowych.Oddział Neonatologii Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Sp. z o.o. w Radomiu posiada II stopień referencyjności. Procedura hipotermii leczniczej noworodków jest procedurą, którą prowadzą ośrodki najwyższego, III stopnia referencyjności w Polsce. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu nie posiada sprzętu do wdrożenia hipotermii leczniczej. Najbliższy szpital stosujący tę procedurę znajduje się w Warszawie.
Komunikat od rzecznika prasowego RSS, wystosowany przez lek. Magdalenę Firlej, Kierownik Oddziału Neonatologii Radomskiego Szpitala Specjalistycznego:
W odpowiedzi na zapytanie informuję, że Radomski Szpital Specjalistyczny jest ośrodkiem 2 stopnia referencyjności neonatologicznej. Dysponuje zespołem specjalistów neonatologów, którzy w przypadku przywiezienia do szpitala dziecka urodzonego w zamartwicy z porodów domowych lub ulicznych wstępnie kwalifikuje dzieci do procedury hipotermii leczniczej.
W przypadku potrzeby zastosowania hipotermii leczniczej u noworodka zabieg hipotermii leczniczej zgodnie z rozporządzeniem NFZ może odbywać się wyłącznie w ośrodkach 3 stopnia referencyjności, czyli dla naszego regionu są to ośrodki w Warszawie.
Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego dysponuje własną karetką N – specjalistyczną karetką neonatologiczną , która wykorzystywana jest na wypadek potrzeby transportu dzieci w stanie ciężkim do ośrodków klinicznych . Karetka N jest karetka specjalistyczną , która również dysponuje specjalistami w dziedzinie neonatologii.
Nowe procedury, o które Państwo pytają dotyczną wyłącznie sytuacji wyjątkowych , kiedy dziecko w stanie ciężkim rodzi się poza szpitalem. Są to jedynie wytyczne dla zespołów ZRM dla ułatwienia podjęcia decyzji zespołowi karetki , który jako pierwszy pojawia się przy porodzie ulicznym i domowym, gdzie transportować noworodka z zaznaczeniem, że w przypadku ciężkiego stanu dziecka Dyspozytor ZRM powinien skontaktować się z najbliższym ośrodkiem neonatologicznym celem ustalenia dalszego postępowania .
Kryteria te jasno określają co należy zrobić aby zwiększyć szanse przeżycia noworodka i zapewnić opiekę matce .
Zaznaczę ,że są to sytuacje wyjątkowe , które zdarzają się bardzo rzadko.
Region radomski dysponuje własnym specjalistycznym transportem N , który dedykowany jest do transportów dzieci w stanie ciężkim. Transporty te odbywają się w asyście specjalisty neonatologa i położnej .
Dzieci z naszego szpitala wymagające zastosowania hipotermii leczniczej transportowane są do Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie przy ul. Karowej , z którym od wielu lat ściśle współpracujemy.