Otwarcie kolejnej wystawy zatytułowanej „Światłoczułość” odbędzie się w Galerii Fotografii Formaty w Kamienicy Deskurów 24 kwietnia o 18:00. Zgromadzone prace zostały wykonane w najstarszej technice fotograficznej.
Ekspozycja prezentuje fotografie wykonane przy użyciu kamer otworkowych – prostych urządzeń, które wykorzystują najstarszą znaną zasadę rejestrowania obrazu, tzw. kamerę obskurę. Tomasz Grzyb, członek Kolektywu Formaty, tłumaczy na czym polega ten rodzaj fotografii:
To są źródła fotografii. Opiera się to na znanym od starożytności zjawisku kamery obskóry. To zjawisko było wykorzystywane już w starożytności, potem przez malarzy, a potem przez pierwszych twórców fotografii. Polega to na tym, że do istniejącej już kamery obskury został włożony materiał światłoczuły, który umożliwia zarejestrowanie tego obrazu.
Autorami zgromadzonych na ekspozycji prac są: Anna Wróblewska, Mirosław Radomski, Kordian Pawlak oraz Tomasz Grzyb. Artyści zaprezentują cztery różne spojrzenia na światło, przestrzeń i czas –zarejestrowane przez obiektywy, a właściwie… otwory.
Wystawa stanowi część obchodów Światowego Dnia Fotografii Otworkowej, przypadającego na ostatnią niedzielę kwietnia. To ogólnoświatowe wydarzenie związane z wykonywaniem na całym świecie fotografii w technice pinhola. Podobnie jak w roku ubiegłym, także w tegoroczną ostatnią niedzielę kwietnia (27 kwietnia) w Orońsku spotkają ise miłośnicy fotografii otworkowej, aby wspólnie oddać się powolnemu fotografowaniu i delektowaniu się światłem i przestrzenią.