Blisko dwa tysiące uczestników wzięło udział w czternastej edycji Półmaratonu Radomskiego Czerwca ’76. Tegoroczna edycja zbiegła się z obchodami 50. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego.. W porównaniu do ubiegłych lat, organizatorzy przygotowali trasę, na której znalazły się miejsca związane z wydarzeniami radomskimi. Oprócz półmaratonu odbyła się także tzw. „Czerwcowa Piątka” czyli bieg na dystansie pięciu kilometrów i marsz nordic walking na tym samym dystansie.
Największym wyzwaniem podczas wydarzenia była temperatura, która przekraczała 30 stopni – mimo tego, uczestnicy dali z siebie wszystko. Wśród panów pierwsze dwa miejsca wywalczyli reprezentanci Kenii – pierwszy na mecie dotarł Derrick Chege Njorge, który uzyskał wynik 1:07:09. Tuż za nim ze stratą ponad minuty znalazł się Kennedy Kimutai Kapttila, a pół minuty później na metę przebiegł Mateusz Kaczor. Ambasador Półmaratonu tak ocenił tegoroczne zmagania:
Trasa fajna, lepsza niż w ciągu ostatnich dwóch, trzech edycji, jednak warunki były tragiczne i biegło się ciężko. Próbowałem walczyć o zwycięstwo, jednak koledzy z Kenii są bardziej przyzwyczajeni do takich warunków pogodowych, choć też mieli ciężko, bo nie uciekli jakoś daleko.
Mateusz Kaczor podkreślił znaczenie startu w tak ważnym wydarzeniu:
U siebie zawsze jest fajnie – zawsze masa kibiców na trasie, znajomych, rodzina, zawsze to niesie. Jest dumnym lokalnym patriotą. Gdziekolwiek jestem, zawsze godnie reprezentuję Radom. Także tym bardziej wielka duma, że mogę biegać u siebie, jeszcze w tak ważną rocznicę.
Podobnie jak u panów, wśród Pań najlepsze okazały się Valentine Jebet i Perez Jerubet. Na trzecim miejscu półmaraton zakończyła Katarzyna Pobłocka-Głogowska, która straciła prawie pięć minut do zwyciężczyni.















