Za nami obchody 50. rocznicy wydarzeń Czerwca ’76. Podczas głównych uroczystości, które odbyły się u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego obecny był Prezydent Polski Karol Nawrocki. W swoim przemówieniu mówił m.in. o odwadze mieszkańców Radomia.
W Waszych, drodzy Panowie życiorysach zapisana jest ta prawda o odwadze, o godności, ale także o pamięci. Najpierw nie zabrakło wam odwagi, aby wyjść i walczyć. Później nie zabrakło wam odwagi, aby budować „Solidarność” w 1980 roku, a po 1989 roku nie zabrakło wam, ale odwagi do tego, aby walczyć o pamięć. Pamięć, która nie jest kotwicą, która ani Radomia, ani Polski, ani żadnego innego miasta nie obciąża.
Dziękując bohaterom, prezydent zaznaczył, że strajki z 25 czerwca 1976 roku były walką o godne warunki życia i sprzeciwem wobec władzy komunistycznej, za którą niektórzy zapłacili najwyższą cenę
Była to walka, za którą niektórzy, jak ks. Roman Kotlarz czy Jan Brożyna i inni tu w Radomiu oddali swoje życie. Inni stracili pracę, rozpadły się im rodziny, byli poddawani biciu na „ścieżkach zdrowia”, zamykani w więzieniach, dostawali wyroki nawet dziesięciu lat pozbawienia wolności. To nie była igraszka, tylko to była walka o godność i wielka odwaga do podjęcia walki właśnie o to, aby móc normalnie żyć
Prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślił, że demonstracje przed budynkiem ówczesnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR były początkiem drogi do wolności
Te wydarzenia radomskie tworzyły sojusz między robotnikami, intelektualistami. Gdyby nie Czerwiec ’76, nie mielibyśmy Sierpnia ’80, a gdyby nie Sierpień ’80, nie mielibyśmy Wielkiego Ruchu Społecznego „Solidarność”, a także drogi do wolności.
Główne uroczystości zakończyły się wręczeniem odznaczeń państwowych, złożeniem kwiatów pod kamieniem węgielnym upamiętniającym wydarzenia.
Pełna fotorelacja z wydarzenia dostępna jest na facebookowym profilu Radia Radom.















